FILMOVÉ ZÁBĚRY

Je to hlavní obor naší činnosti, kdy vytváříme filmové záběry z originální perspektivy letícího stroje. Dronů či vrtulníků máme v pomyslném hangáru několik různých typů lišících se zejména velikostí a typem kamery, pro kterou jsou určeny. Od největších strojů, určených pro filmové kamery Alexa Mini, Red Epic/Dragon/Weapon, přes středně velké určené pro Panasonic GH4, Sony A7S II či A7R II, až po nejmenší drony, vhodné například pro létání v interiéru.

Velikost není jediný parametr, který rozděluje naší letku. Neméně důležitou vlastností je i doba letu. Můžeme nabídnout i stroje, které mají sice omezenou nosnost, ale zato se mohou pochlubit výrazně delší dobou letu. To nabízí například možnost tzv. “live” vysílání.

Všechny naše drony jsou vybaveny gyroskopicky stabilizovanou hlavou, ovládanou ve všech třech osách, která umožňuje kompozici záběru nezávisle na pohybu dronu. Samozřejmostí je i bezdrátový přenos obrazu na zem v HD kvalitě.

Pracujeme obvykle jako dvoučlenný tým, který se skládá z pilota (zodpovědného za veškeré letové manévry) a z kameramana (zodpovědného za ovládání kamery a  pořizování záběrů). Sehranost a zkušenost dvojice je klíčová pro kvalitní záběry a také rychlost práce.

Práce pro filmové štáby je náročná, protože produkce vyžaduje přesnost a rychlost a není příliš prostoru na opravování nepovedených záběrů a každá minuta prodlení se negativně promítá do rozpočtu projektu. Jsem rádi, že množství našich filmových referencí ukazuje, že se umíme s těmito požadavky vyrovnat a dodávat špičkové záběry i pro ty největší projekty.

LETECKÉ FOTOGRAFIE

Letecké fotografie byly prvním způsobem využití dálkově řízených letounů či vrtulníků a jsou tedy vlastně původcem veškerého komerčního využívání dronů a jejich obrovského rozmachu v posledních letech.

Přestože v současné době je dominujícím výstupem pohyblivý obraz neboli video či film, tak klasická fotografie má stále svoje místo na trhu. Využití dronů nabízí možnost snímaní z různých výšek od několika metrů až po 300m a současně díky použití GPS možnost fixace přesné polohy. To vše s náhledem obrazu na pozemní stanici a dálkovým ovládáním fotoaparátu. Nosnost našich dronů umožní osazení i těžkou zrcadlovkou s vysokým rozlišením obrazového snímače. Dron může například nést bleskové osvětlení do míst, kam fotograf nedokáže umístit světlo běžným způsobem (nad vodní hladinu a podobně).

Využití je možné v oblastech reklamní tvorby, developerských projektů, vizualizací, realit, ale také jako dokumentace stavu různých objektů či celků, v aplikované podobě pak například jako podklady pro digitální mapování či snímaní povrchu v různých spektrech. Vice informací najdete v sekci Technické aplikace.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKY

Virtuální prohlídky jsou dnes velmi populárním způsobem zprostředkovaní interaktivního pohledu do krajiny či objektu v elektronických mediích. Technologii umíme aplikovat i na letecké záběry a vytvoříme tak unikátní letecké virtuální panoramata, která zprostředkují pohled do krajiny či na zajímavé místo.

Disponujeme drony s programovatelným kamerovým závěsem, který v automatickém režimu nasnímá sérii fotografií potřebnou pro vytvoření sférického panorama. Stejným způsobem lze vytvořit panorama i na zemi či v interiéru.

Ke zpracování obrazových dat používáme špičkové profesionální softwarové nástroje, které získané panoramatické fotografie převedou do podoby virtuálních prohlídek a přidají do nich další informace v podobě popisů, odkazů a multimédií.

Výsledek pak lze jednoduše vložit na webové stránky a prohlížení je bezproblémové na všech typech zařízení včetně mobilních.

KAMEROVÁ LANOVKA

Když se bavíme o natáčení z dronu, jsou situace, kdy není možné nebo vhodné z různých důvodů let provést – v lese mezi kmeny stromů, v ateliéru mezi kulisami, na sportovní či společenské akci, v případě, kdy je potřeba daný pohyb mnohokrát přesně opakovat, tam kde je potřeba se pohybovat nad lidmi.

To vše jsou situace, kdy je možné použít naší kamerovou lanovku – cablecam. Stačí mít dva pevné kotvící body a mezi nimi napnout lano. Maximální délka závisí na kvalitě kotvících bodů. Čím delší lano, tím větší potřebná síla pro napnutí. 

Na lanovce používáme stejný gimbal jako na našich dronech a kamerovém autě. Není problém jezdit s Alexou Mini a třeba Hawk objektivy včetně FIZ control. Výsledná kvalita obrazu je bezvadná. Stejně tak na lanovce používáme i náš osvědčený HD přenos obrazu – záběry z lanovky je možné použít například k online přenosům do televize a podobně.

 

Lano: délka 200m,  8mm dyneema
Rozsah rychlostí: 2-50 km/h
Maximální užitečné zatížení: 8 kg
Maximální stoupání: 15% 

 

KAMEROVÉ AUTO

Dálkově ovládané kamerové auto – buggycam – poskytuje zcela nový způsob pohybu kamery. Umožňuje extrémně nízký a dynamický úhel pohledu kamery. Auto je vybaveno plně ovladatelným a stabilizovaným tříosým gimbalem. Jde o stejný gimbal, který můžeme použít na dronu i lanovce. Přesun z jednoho prostředku na druhý je otázkou několika vteřin. Na autě můžeme (stejně jako na lanovce i dronu) vozit celou řadu kamer od Panasonic GH5, Sony A7 až po Alexa Mini či Red.

S tímto autem dostanete kameru přímo doprostřed scény. Vytvoříte akční záběry, které nikdy předtím nebylo vidět –  dostanete se do míst, kam by se kameraman těžko dostával, nebo by to pro něj bylo nebezpečné. To vše s dokonalou stabilitou a ovladatelností.

 

KAMEROVÉ GIMBALY

Kvalitní kamerový závěs neboli gimbal je klíčovým prvkem pro vytváření stabilních leteckých záběrů bez jakýkoliv nežádoucích vibrací. Proto jsou naší jasnou volbou produkty jedné z předních společností v tomto oboru – Gremsy Ltd.  Výrobky v sobě kombinují výbornou kvalitu mechanické konstrukce a špičkovou elektroniku řídící jednotky, která garantuje vynikající stabilitu závěsu a současně široké možnosti pro vlastní nastavení systému. Inovativní produkty Gremsy považujeme za vrchol současné nabídky a rádi bychom je zprostředkovali i dalším uživatelům. Proto jsme výhradními dovozci a distributory pro Českou republiku.

Máme v nabídce gimbaly Gremsy ve dvou řadách – H3 a H16. V každé řadě jsou k dispozici dvě provedení – plné a EcoFly.

  • H3 je určen pro populární fotoaparáty používané i k natáčení, jako je například Panasonic GH3/4, řada Sony A7 a podobně.
  • H16 je určen pro velké filmové kamery jako například Alexa Mini, Red Dragon, filmové Canony C100/C300 a podobně. Poradí si samozřejme i s menšími kamerami.
  • Plné provedení obsahuje kromě gimbalu samotného také komponenty pro použití při natáčení na zemi, z ruky.
  • EcoFly provedení je určené pouze pro montáž na dron.

Jak již bylo zmíněno, gimbaly Gremsy se vyznačují kvalitní, lehkou a zároveň vysoce odolnou konstrukcí díky použití materiálů jako carbon a dural. Mechanické nastavení gimbalu je jednoduché a rychlé, provádí se pomocí praktických rychloupínáků na všech třech osách. Vyvážení zvolené kamery či fotoaparátu je tedy otázkou několika málo minut.

Gimbaly pracují ve dvou režimech – lock mode a follow mode. Přepínání mezi režimy se provádí pomocí tlačítka, případě na dálku při použití RC soupravy. Je podporován protokol PPM, S-bus a Spektrum.

Všechny gimbaly jsou vybaveny wifi modulem, který umožňuje připojení tabletu nebo mobilního telefonu. K nastavování, ladění a ovládání gimbalu pak slouží aplikace dostupná pro platformy Android, Apple a Windows. Kromě toho je možné samozřejmě připojení USB kabelem z PC.

Ke gimbalům je dostupné bohaté příslušenství, jako například joystick modul, transportní kufr, baterie a různé varianty montážních adaptérů na drony.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat a domluvit si předvedení včetně praktické ukázky.

Zde je kompletní nabídka gimablů a příslušenství.

TECHNICKÉ APLIKACE

Drony jsou obecně fenomén dnešní doby, ale také velmi dynamická a rychle rostoucí oblast pronikající i do průmyslových odvětví a technických aplikací. Jestliže současnost dronů je především vytváření vizuálního obsahu, tak budoucnost bude směřovat k využívání v průmyslových činnostech a jejich využívání místo lidské práce či ekonomicky zajímavější nahrazení pilotovaných létajících prostředků.

Dron je univerzální nosič a stejně jako kameru či fotoaparát je možné umístění jiných typů snímacích zařízení nebo senzorů. Typickým příkladem je umístění termovizní kamery, která může poskytovat zajímavé údaje o sledovaném objektu díky bezdotykovému měření teploty. Podobně lze umístit i multispektrální snímače, lidary atd.

Instalace těchto technologií otevírá možnosti pro využití v širokému množství činností, kde může být nasazení dronu výhodnější než použití jiné technologie:

  • monitoring a inspekce solárních či větrných elektráren
  • monitoring liniových staveb, například produktovodů
  • mapování zemského povrchu z menších výšek
  • 3D modelování povrchu, budov či jiných objektů
  • multispektrální analýza

Akvizice různého typu dat je jen první fáze, následuje pak zpracování a vyhodnocení získaných dat. Výstupem pak mohou být mapové podklady, 3D model krajiny či budov včetně objemových dat atd.

PRODEJ A SERVIS UAV

Helicam nenabízí jen služby v oblastech práce s UAV, ale současně je také prodejcem těchto zařízení a veškerého příslušenství. Naše dlouholeté zkušenosti z práce s UAV promítáme do naší nabídky, kde najdete kvalitní a spolehlivé typy dronů, které máme osobně vyzkoušené a můžeme je doporučit.

V nabídce jsou nejen drony samotné, ale také příslušenství, náhradní díly, sestavení a zalétnutí modelu či servisní práce. Těžištěm nabídky jsou osvědčené stroje od firmy DJI Innovations a pak ikonické produkty od Team Blacksheep, kteří jsou tvůrci dnes již legendárních dronů Discovery a celé řady špičkového vybavení pro FPV létání.

Jsme oficiálními distributory produktů Team Blacksheep, DJI Innovations, profesionálních UAV ZeroTech, špičkových gimbalů Gremsy a dalších produktů.

Náš eshop naleznete zde.

ŠKOLA LÉTÁNÍ

Pokud Vás láká stát se pilotem UAV, nabízíme možnost absolvování naší školy létání.

Nabízíme několik typů kurzů, které vede profesionální pilot a kameraman David Šachl. David je držitelem licencí pro pilotování UAV, GLD či PG a létání všeho druhu se věnuje již mnoho let. Současně je absolventem oboru kamera na filmové akademii FAMU v Praze a může tedy proškolit i zájemce o pozici operátora kamery UAV včetně základních prvků filmové kompozice, snímání, nasvětlení atd.

Další variantou kurzu je příprava na teoretické a praktické zkoušky na ÚCL pro získání povolení k létání.

Základní kurz obsahuje 3 hodiny létání a 1-2 hodiny teorie a je určen především pro začátečníky, ale také pro mírně pokročilé uživatele má co nabídnout. Obsah kurzu lze individuálně přizpůsobit požadavkům klienta.

Létat budeme s našimi menšími koptery typu DJI F450, F550 a podobně v režimu učitel-žák, tzv. „na kabelu“. To znamená, že žák ovládá kopter jedním vysílačem, který je propojen s vysílačem učitele. Učitel může řízení v případě problémů kdykoliv převzít. Je také možné nechat žáka ovládat pro zjednodušení pouze některé funkce a postupně přidávat další.

Podrobnosti o škole létání naleznete zde.

PORADENSTVÍ A LEGISLATIVA

Drony jsou fenomén doby a s tím přicházejí logicky i otázky související s jejich bezpečností a především legislativou upravující jejich provoz. Jsme držiteli všech oprávnění nutných pro provoz bezpilotních létajících prostředků v ČR včetně povolení k provádění leteckých prací.

Pokud uvažujte o provozu dronu, pak se na nás neváhejte obrátit a poskytneme Vám součinnost při získání nutných oprávnění odpovídajících zamýšlené činnosti. Nabízíme také možnost zpracování provozních příruček a kompletních podkladů pro žádosti na ÚCL. Připravíme Vás i na teoretické a praktické zkoušky.

Bezpilotním létajícím zařízením a ještě předtím RC modelů se věnujeme již řadu let a tak se nám podařilo získat mnoho zkušeností z provozu těchto strojů a jejich využívání pro komerční účely i zábavu.

Pokud připravujete projekt, kde zamýšlíte využití dronů, tak se neváhejte na nás obrátit, jsme schopni situaci a možnosti objektivně vyhodnotit a navrhnout konkrétní řešení, nebo naopak upozornit na možná úskalí a těžkosti při uvažovaném nasazení UAV. Podobná analýza Vám může výrazně redukovat rizika spojená s projektem a vyhnout se například technicky nevhodnému řešení.